• Obchod
  • /
  • Blog
  • /
  • Ako si vybrať tapety do obývačky? Risknite to so vzormi a farbami

Ako si vybrať tapety do obývačky? Risknite to so vzormi a farbami

Martin Kadlečík
9.12.2019 10:06:19
  • tapety obyvacka

Tapeta je fantastickým nástrojom, ktorá dokáže okúzliť a príjemne občerstviť vzhľad miestnosti. K dispozícii je nekonečné množstvo farieb, vzorov a textúr. V závislosti od toho čo si vyberiete, môže tapeta pôsobiť veľkolepo a výrazne, alebo decentne a jemne. Na tapete je tiež skvelé to, že ju možno použiť rôznymi spôsobmi. Ak chcete začleniť tapety do obývačky, ale nie ste si istí ako, potom zvážte jeden z týchto nápadov.

Pokryte všetky steny

Najtradičnejším použitím tapety je jej pokrytie všetkých stien v priestore. Kľúčom k tomu, aby to fungovalo a vyzeralo dobre, je potrebné vymazať všetky spomienky na krikľavé vzory sedemdesiatych rokov a na decentné kvetinové vzory 80. rokov a začať premýšľať o súčasných farbách, vzoroch a štýloch. V niektorých izbách môže voľba výrazných farieb a vzorov vyzerať úžasne, zatiaľ čo v iných miestnostiach môžete jemným vzorom alebo textúrou vyvolať prirodzený a nenásilný vzhľad.

Pokryte polovicu steny

Pokrytie hornej alebo dolnej polovice steny tapetou je skvelý spôsob, ako dosiahnuť moderný vzhľad miestnosti bez toho, aby ste zahltili priestor. (V ideálnom prípade oddeľte otapetované a neotapetované polovice okrasnou lištou). Toto bol jeden z populárnych trendov posledných desaťročí, ale stále ho môžeme vidieť. Často sa objavuje v miestnostiach, ktoré sa prikláňajú k tradičným štýlom. Obzvlášť populárnym prístupom je pokrytie hornej polovice steny tapetou a obloženie spodnej polovice dreveným obkladom. Je to veľmi klasický vzhľad, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Použite dve tapety na jednu stenu

Pokrytie hornej polovice steny jednou tapetou a spodnú polovicu inou dodáva miestnosti skutočne zaujímavý a odvážny vzhľad (opäť je najlepšie ich oddeliť pomocou stoličkovej koľajnice alebo ozdobnou lištou). Toto je však náročný vzhľad, ktorý nie je až také ľahké dosiahnuť, ale keď sa to spraví správne, môže to vyzerať výborne. Ak chcete niečo skutočne odvážne, neváhajte použiť kontrastné vzory vo výrazných farbách, akými sú napríklad pruhy, vzory Chevron alebo damaškatové vzory. Pre niečo jemnejšie použite vzory s podobným farebným odtieňom podkladu a zachovajte ich podobnosť a jednoduchosť s ostatnými prvkami v miestnosti. Keďže ide o silný vzhľad, buďte opatrní pri výbere ďalších farieb a vzorov nábytku a doplnkov. Dbajte na to, aby sa všetky vzory navzájom dopĺňali a vytvárali krásny celok.

Jedna stena vládne všetkým

Vytapetovanie iba jednej steny je skvelým spôsobom ako vytvoriť alebo zvýrazniť ohnisko miestnosti. Pritiahne pozornosť a vytvára výrazný a dominantný prvok. Pokiaľ ide o toto použitie tapiet, môžete byť vo voľbe farieb odvážni alebo jemní, len sa uistite, že nekonkurujete žiadnym iným ústredným “pútačom pozornosti”. Ak existuje viac ako jedno ohnisko, môže to vytvárať chaotický dojem. Skúste použiť tapetu na stenu za televízor, krb, alebo na akékoľvek iné miesto, na ktoré sa prirodzene radi pozeráte.

Tapeta na strope

Ľudia sa len zriedka pozerajú smerom nahor. Stropy sa zvyčajne natierajú jednoduchou bielou farbou a potom sa nechajú tak, až kým nedôjde k jej poškodeniu, ktoré je potrebné opraviť. Ale strop, alebo inak aj “piata stena”, poskytuje skvelú príležitosť na vytvorenie jedinečného a veselého vzhľadu pomocou tapety. Ak zvolíte túto cestu, je to príležitosť, ako si vybrať niečo nové, veselé a odvážne. Nemrhajte úsilie voľbou jemných odtieňov, ktoré si človek ani nevšimne. Na to postačí jednoduchá biela farba. Jej nanášanie je oveľa jednoduchšie ako nalepovanie tapety, kde často dochádza k tvorbe bublín alebo odlupovaniu. Je to náročnejší projekt, preto odporúčame tapetovanie nechať na profesionálneho majstra. Ušetríte si tým nervy a čas.

Dekorovať nábytok tapetou

Ak chcete vylepšiť starý kus nábytku alebo pridať trochu “šmrncu” do niečoho fádneho, ​​zvážte použitie tapety. Použitie tapety funguje obzvlášť dobre na nábytok, ktorý má čisté línie a jednoduché siluety (nemá príliš veľa kriviek), ako sú komody alebo stoly. Majte na pamäti, že papier nemusí obsahovať vzor; niekedy samotná tapeta s textúrou pridá požadovaný efekt. Zaujímavým spôsobom je taktiež vytapetovanie vnútornej steny poličiek.

Ozdobte vnútornú časť knižnice tapetou

Otvorená knižnica je skvelým miestom na zdobenie pomocou tapety. Namiesto toho, aby ste nechali zadné časti otvorených políc holé, prekryte ich pekným vzorom, ktorý dopĺňa vzhľad vašej obývačky. Jednoduchým spôsobom ako to urobiť, je vyrezať požadovaný tvar na ľahčenú dosku (KAPA), ktorá sa zmestí do každej police a priamo na ňu aplikovať tapetu. Týmto spôsobom neaplikujete tapetu priamo na nábytok. Výhodou je, že ak sa vám zunuje daný vzor, môžete tapetu ľahko a jednoducho vymeniť.

Zavesiť tapetu ako obraz

Ak chcete použiť skutočne špeciálnu tapetu, ale nechcete ňou pokryť celú miestnosť, zvážte vytvorenie tapetového obrazu s rámčekom a jeho zavesenie na stenu. Je to skvelý spôsob ako začleniť tento vzor tapety bez úsilia a veľkých nákladov do obývacej miestnosti. Ďalším podobným prístupom je zavesenie dlhého kusu tapety pomocou tunela a palice na oboch koncoch. Tapeta bude na stene vyzerať ako zvitok. Takéto typy nástenných aplikácií sú veľmi pekné a vyžadujú si minimálne úsilie na tvorbu.V prípade že by ste mali záujem si dať vytlačiť originálnu tapetu do obývačky, môžete si jej tlač objednať aj u nás:

Objednať tlač tapety

Typocon vás ľúbi!

A preto s vami radi zdieľame všetky užitočné informácie o tlači. Tvoríme pre vás články, video návody, personalizované ponuky produktov … to všetko zadarmo!

Martin Kadlečík

Teším sa z práce v Typocone už skoro 3 roky. Vyštudoval som marketing na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Mám na zodpovednosti FB a social. Baví ma moja rodina, priatelia a hudba.